Jump to content

Gravity Rush 2

japanboy

Recommended Posts

• admins

logo_US_EURO_1465873987.png

KeyVisual_US_EURO_small_1465873934.png

Igra je bila najavljena na TGS 2015 kot ekskluziva za PS4.

EDIT: Prve podrobnosti o igri:

Navedek
■ Story

Gravity-Rush-2_09-21-15_Story_001-600x423.jpg

In the aerial city of Hekseville, reconstruction is progressing after the new weapons incident caused by the former mayor D’nelica.

After a strange gravity wave disturbance was observed, the gravity princess Kat begins an investigation with her shifter partner Raven, and Syd, a police officer.

Kat senses something strange and the area is hit by a gravity storm on an unprecedented scale. The three investigators are sucked into a gravitational whirlpool before even getting a chance to use their powers.

Gravity-Rush-2_09-21-15_Story_002-600x648.jpg A remote, alternate dimension. Kat was engulfed by the gravity storm and finds herself in Banga Village, where people mine gravity ores amongst ruins for a living.

Separated from Dusty, the cat who gives her the power to manipulate gravity, Kat is without special powers, and spends each day doing hard labor in the mines.

One day she heads to work with Syd, who found himself in the same village, and a type of Nevi they’ve never seen before—called a “black insect” in this world—appears. The two are in deep trouble, but then…

■ Characters

Kat

Gravity-Rush-2_09-21-15_Chara_Kat.png A girl who lost her memories. She saves the aerial city Hekseville from a gravity storm attack, and its people endear her as a gravity princess.

Raven

Gravity-Rush-2_09-21-15_Chara_Raven.png A girl who used to be Kat’s rival, but now appears as her partner.

Syd

Gravity-Rush-2_09-21-15_Chara_Syd.png A police officer who resolved a number of incidents with Kat. But he’s also a troublemaker that invites unrest.

■ Stage

Gravity-Rush-2_09-21-15_Stage-600x311.jpg

A bright and bustling town where you can feel the vitality of its citizens.

■ Action

Gravity-Rush-2_09-21-15_Action-600x310.jpg

A new dimension of gravitational action.

With your new power, face the threat that stands in your way, and discover the fate that awaits Kat.

10573384652.png

• 1 month later...
  • admins

In the sequel to the acclaimed PS Vita original, you will have brand new gravity-shifting options and combat mechanics at your disposal. Kat can now use three gravity styles that add more variety and combat options: Normal, Lunar and Jupiter.

In Lunar style, the force of gravity is reduced, making Kat lighter and quicker. In Jupiter style, gravity is increased, slowing down Kat’s movements but making her more powerful. You can switch between Kat’s three gravity styles seamlessly to combine the styles into different combos for each situation.

Also new to Gravity Rush 2 is the Tag Battle system which pairs you up with an AI-controlled ally to take on the more serious opposition, as amply demonstrated by Raven assisting Kat in the above video.

post-803-144771136873_thumb.jpg

post-803-144771136734_thumb.jpg

post-803-144771136753_thumb.jpg

post-803-144771136768_thumb.jpg

post-803-144771136784_thumb.jpg

post-803-144771136801_thumb.jpg

post-803-144771136815_thumb.jpg

post-803-14477113683_thumb.jpg

post-803-144771136844_thumb.jpg

post-803-144771136859_thumb.jpg

PSN & Xbox LIVE: NowickySLO

NowickySLO.png

• 1 month later...
  • 6 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • admins

Igra je prestavljena na 18. januar 2017.

Prej plačljivi DLCji, bodo sedaj an voljo brezplačno.

Navedek

"I would like to apologise to all those players anxiously awaiting Gravity Rush 2," continued Toyama. "After four years of development making a title we are very proud of, we want to release it at the very best time."

I guess they didn't want to Rush. :D

NowickySLO.png

• 2 months later...
  • 3 weeks later...

Gravitiy rush 2... Tist, ko sanje da letiš... postanejo igra :D, če si za povrh pa še blond bejba s črno muco... :love:

Včeraj sem začel malo igrat GR2, po uvodnih epizodah kjer se naučiš kontrol in opraviš prvih nekaj nalog ostajam navdušen, kot sem bil tudi že nad prvencem na Viti, grafičn art style je za mene en najboljših, način igranja ostaja enak kot prej. Nadzor bo v primerjavi z Vita verzijo prvega dela za nekatere bistveno lažji, gibanje po okolici ostaja enako, med lebdenjem izbereš smer in švigneš tja, na mapi vidih misije in pogovorne točke, bejbi nadgrajuješ sposobnosti letenja in bojevanja... knofodrk v bitki je tudi enak,  lahkotno se umikaš in tolčeš po sovragih, morda se kamera celo bolje postravi ali pa se mi je samo zdelo zaradi večjega ekrana ;). Zgodba je podana v stripovskih sekvencah z vmesnimi čudovitimi animacijami... kot bi igral anime... res bi skoraj raje samo gledal namesto igral. Sicer sem šele začel ampak ne verjamem, da jim bo ratalo, da bi v nadaljevanju kaj pokvarili in zagnojiti, razen če bi vse skupaj preveč razvlekli.

C2e7kzUWQAI76bn.jpg

Edited by Bessie
  • Upvote (+1) 1

BessieSABU.png

• admins

Meni je demo bil malo preveč kaotičen pri bojevanju. Se mi zdi, da bi moral biti močnejši lock-on, ker sem precej mimo udarjal in posledično letal vse okoli sovragov, namesto v njih. No, na koncu sem raje uporabljal bolj udarne moči, kjer ni potrebno ciljati nasprotnika. Art style je izredno lep, tudi stripovski prikaz zgodbe je dobro narejen (pomigaj kontroler, ko si v stripu ;)). Tu mi niso všeč izredno Japonski dialogi, ampak ok.

NowickySLO.png

• 1 month later...