Skoči na vsebino

¤ Kickbox ¤


Priporočene objave

Ker nism še opazil da imamo temo o tem športu sm jo moru narest :D podatke sem komi najdu na enem forumu,temo sm pa naredu ker sam tudi sam treniram kickbox pa mogoče koga še zapalim za treniranje :D

kickbox.gif

Kickboxing

Čeprav kickbox izhaja iz karateja, je opredeljen kot oblika boksanja, značilna po uporabi udarcev z nogami, kakor tudi z orokavičenimi pestmi. Kickboxing je bil priznan šele leta 1974, čeprav se je razvil že veliko prej.

Discipline

Na začetku je bil kickbox enotna športna disciplina: borba s t.i polnim kontaktom (full contact karate). V letu 1977 se je pojavila še borba z rahlim kontaktom s prekinjanjem borbe ob doseženi točki (semi contact), kasneje pa se je razvila tudi z rahlim kontaktom v neprekinjeni borbi (light contact).

V novejši zgodovini sta se pojavili še dve novi disciplini kickboxa: low kick in thai box (tajski boks). To sta borbi s polnim kontaktom, le da so dovoljeni še udarci po nogah pod koleni nasprotnikov (low kick) in udarci s koleni in komolci (tajski boks).

Tekmovalna pravila in oprema

Na prvih tekmovanjih (kumite competition oziroma point fighting) so se borci borili le s svojimi tehnikami in pogumom. Oprema ni bila niti izbrana niti predpisana in na varnost borcev ni pomislil nihče. Takšne razmere so trajale deset let in šele po letu 1976 so tekmovalci uporabljali opremo z vsaj enim zaščitnim znakom "varno". Sprva so tekmovalci nosili gi-top (zgornji del) in hlače, nato pa je Judy Quine predlagal, da bi bili tekmovalci do pasu goli, namesto dolgih hlač pa bi nosili kratke. Tekmovalci so začeli uporabljati tudi rokavice s tremi prsti, da bi lahko prijemali nasprotnika tudi za obleko.

Današnje zahteve opreme so, da mora vsak tekmovalec biti v čisti in dobro ohranjeni uniformi- oblačilu. Hlače morajo segati do gležnjev, v pasu pa pritrjene s plastiko, vrvico ali s trakovi. Gornji del mora biti kimono s preklopom ali na V - izrez oziroma majica s kratkimi rokavi. Obvezne so takšne rokavice, ki v nobenem primeru ne pustijo udarnih površin prostih (odprte rokavice so na nekaterih tekmovanjih dovoljene). Pokrivati morajo pest, palec ali rob dlani ter vse prste, vključno z blazinicami. Segati morajo vsaj 5 cm nad zapestje.

Obvezni so tudi "čevlji" (ščitniki za stopala), ki ne smejo zdrsniti z udarnih površin. Biti morajo tako veliki, da pokrivajo vse prste in peto in da segajo vsaj 5 cm nad gle�enj. Podplat je lahko odprt. Čelada mora pokrivati čelo, sence, sklep čeljusti in ušesa. Ne sme ovirati sluha in vidnega polja.

Tekmovalec nosi ščitnik za genitalije (suspenzor) pod hlačami. Podkolenice morajo biti zaščitene s ščitnikom, ki ne sme vsebovati trdih materialov. Prav tako je obvezen ščitnik za zobe. Bandaža ( za roke) je lahko dolga največ 61 cm in široka 5 cm. Pritrjena je lahko z lepilnim trakom dolžine 15 cm, ki pa ne sme biti na udarni površini. Oprema ne sme imeti sponk, trakov ali vrvic - ničesar, kar bi lahko povzročilo poškodbo med borbo.

Razvoj kickboxa v svetu

Kicboks (full kontakt karate) se je v ZDA pojavil okoli leta 1968, ko so mojstri kontaktnih borilnih veščin ustvarili novo pestrost športa, ki je prihajal iz Japonske. Prvo tekmovanje v kontaktnem karateju naj bi bilo 1963. leta v Chicagu, v full kontakt karateju pa pet let pozneje. Ko so se borci full kontakt karateja prvič javno spopadli, so bile reakcije med samimi karateisti različne. Mnogi v njem niso videli karateja, ampak boks, dopolnjen z brcami.

markolepisig1.png
Link to comment

Da.

Kickbox je super tehnika. Se mi zdi, da je nekak glede na dostopnost in ucinkovitost se najboljsa za vecino ljudi.

Me sicer bolj mikajo udarci z nogo, tako, da bi jaz osebno bil prej za kaksen Taekwondo.

Moj brat pa je prej ze treniral Taekwondo, sedaj pa trenira kickbox ze kaksno leto in pol in je rekel, da se s tem sportom ni za primerjat.

Glede raznolikosti rocnih in noznih udarcev. Saj Taekwondo pozna samo direkt z roko.

Link to comment

ok, tega posta sm bl malo zastopil...

ampak, jsz bi tud su seeno borilno trenitar...ampak tako:

1.) v kimonah, torej vsak boxs odpade.

2.) Kung fu odpade, ker so slovenci Fujci vsi kreteni.

3.) shotokan odpade, ker mi tisto kar sem videl, ni ravno najbol vsec

4.) judo bi prisel v postev...ampak nevem kje v blizini bi ga meli

5.) tekwondoo-no ja...prevec akrobatsko. Ce se ze beli pasovi ucijo ushiromawashi, potem to ni lih koristno...prvec komercjalno. Kao d se takoj nazacetku naucis une specjalne "brce z obratom", koker se ji nestrokovno rece.

Mislm d bom sam tm ostal, kjer sm....mejbi bi šu še tekwondoo ali judo :tepen:

Link to comment
ok, tega posta sm bl malo zastopil...

ampak, jsz bi tud su seeno borilno trenitar...ampak tako:

1.) v kimonah, torej vsak boxs odpade.

2.) Kung fu odpade, ker so slovenci Fujci vsi kreteni.

3.) shotokan odpade, ker mi tisto kar sem videl, ni ravno najbol vsec

4.) judo bi prisel v postev...ampak nevem kje v blizini bi ga meli

5.) tekwondoo-no ja...prevec akrobatsko. Ce se ze beli pasovi ucijo ushiromawashi, potem to ni lih koristno...prvec komercjalno. Kao d se takoj nazacetku naucis une specjalne "brce z obratom", koker se ji nestrokovno rece.

Mislm d bom sam tm ostal, kjer sm....mejbi bi šu še tekwondoo ali judo :tepen:

TKD če nameravaš ti iz izkušenj povem da se izogibaj WTF verzije ker to je res neko akrobatsko skakanje po zraku. Probaj ITF verzijo (ki je bolj tradicionalna) pa ni takšnega poudarka na fancy kickih...večinoma se kombinira direkte z nožno tehniko (poudarek je na yopchagijih oz yoko geri in dolyochagijih aka mawashi geri...na 1000 in 1 način).

:china:

Link to comment

S sosedom mislima zacet neki trenirat v Velenju, pa se odlocama med Tae kwon do in kickboxom.

Trenirat bi zacela ze prej, sma pa z vasi, tak, da je mal tezje dostopno use to skupi.

Ker vsak dan na trening pac ne bi mogu it.

Me pa tu zanima kake izkusnje mate vi s tema dvema sportoma in kaj se bolj splaca.

(Sem bolj gibcen, kot pa mocen). :china:

Link to comment
Zakaj?

Kaksen argument na obe tehniki?

Sicer mi je uporaba noge ful qul. Tak, da bi mi bolj kak TKD pasal.

Ej, TKD definitivno.

1.) pri kick boxu gre za moc, pri kareteju (vseh vrstah) pa gre za tehniko. Ce si bolj gibcen kot pa mocen, si kot rojen ta TKD

2.) trenitngi boxa so ponavadi vsak dan, treningi karateja, pa so bolj poredki (govorim za povprecje)

3.) karate je bolj sproscujoc. Pri boxu se pricetrt treninga samo tepes na full kontakt (pri karateju bos tolkel samo v trebuh, v glavo so mocnejsi kontakti prepovedani-razn ce misles jet ka nane OI :D), pri karateju se pa uci tehniko. Tudi malo fajta (itaq ane), ampak vecino treninga se gre za tehniko.

To je nekak primerjava med sirsima skupinama, boxom in karatejem. Bolj specificno (kickbox vs. TKD) pa nebi znal povedat....

@Kavas:

Judo bi bila vescina, ki pride v postev. Ampak nevem kok mam jst cajata se za kej novga....se posebej ce je zadeva u lj

p.s.: jst sm tud dele pr karateju mal cez 7 let :tepen:

Link to comment

Pridruži se debati

Objavi takoj, registriraj se kasneje. Vpiši se, če imaš račun in objavi s svojim računom.

Gost
Odgovori v debato...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembno obvestilo

Z uporabo spletišča se strinjaš s Pogoji uporabe.