Skoči na vsebino

Apple


Altair_x

Priporočene objave

Se v večji meri kar strinjam s tabo ja. Sicer je pa logično, da pač vsak kupi to kar mu ustreza. Potrebe so različne in to bo vedno tako. Eni majo radi športna vozila, drugi udobne limuzine, tretpi priznavajo terence, sam ne prenesem pa blatenja iz strani neizkušenih pristranskih ljudi.

Link to comment
  • Odgovorov 66
  • Od nastanka
  • Pretekli odgovor

Top debaterji

Lahko diskutirate kolikor hocete. Dokler ne boste dejansko imeli Maca, si ne boste mogli predstavljati koliko je mac sistem boljsi od windowsa.

Sam uporabljam MBP zdaj ze leto in pol in sem super zadovoljen.

Glede cene pa tako. Osnovni iMac je vreden nekje 1100 evrov, kar niti ni tako pretirano, ce pomislis, kako licni racunalnik kupis. Takisto je Mac Pro veljal za cenejsega od enako mocnega Dellovega monstruma.

Hudicevo dragi so pak prenosniki. Mac Book od 1050 dalje in Mac Book Pro od nekje 1900. Pri tem, ko bi vam pri slednjih najbolj priporocal 17" MBP, saj dejansko vsebuje zadeve, ki jih nima vsak drugi prenosnik na trgu, kot so npr. zelo dobri zvocniki (tudi 15" ima povsem solidne) in ze sam 17" display.

Link to comment
  • N7
Lahko diskutirate kolikor hocete. Dokler ne boste dejansko imeli Maca, si ne boste mogli predstavljati koliko je mac sistem boljsi od windowsa.

Sam uporabljam MBP zdaj ze leto in pol in sem super zadovoljen.

Glede cene pa tako. Osnovni iMac je vreden nekje 1100 evrov, kar niti ni tako pretirano, ce pomislis, kako licni racunalnik kupis. Takisto je Mac Pro veljal za cenejsega od enako mocnega Dellovega monstruma.

Hudicevo dragi so pak prenosniki. Mac Book od 1050 dalje in Mac Book Pro od nekje 1900. Pri tem, ko bi vam pri slednjih najbolj priporocal 17" MBP, saj dejansko vsebuje zadeve, ki jih nima vsak drugi prenosnik na trgu, kot so npr. zelo dobri zvocniki (tudi 15" ima povsem solidne) in ze sam 17" display.

no, se mi je kar zdelo da bo maticek povzel zadevice zelo gladko.

sam imam sedaj tudi mbp 17'', ki me je prisel cca 2300€ brez ddv.

z notesnikom sem superoirno zadovoljen zlasti, ker imam veliko izkusenj z notesniki in mirno lahko potrdim, da se noben 2500€ vreden HP (primer!) ne obnese tako zanesljivo kot mbp!

kar se resetiranja in up-tima tice se bolj ne morem strinjati! res pa je, da sem sam svojega ze pre-veckrat resetiral in bojim se, da bom tudi tu opravil re-format kaj kmalu. ampak za vsem tem stoji uporabnik, cesar se dobro zavedam! ne os! in ne hardware! se manj software...

mimogrede, trenutno se zelo ukvarjam z nadomestkom moje prejsnje stacionarne masine, ki je bila tako gaming pc, kot file oz. nas server, ftp server. ker je bil eden izmed razlogov za zamenjavo osebnega racunalnika oz. kompletne preureditve domacena omrezja tudi zmanjsevanje toplotnih in hrupnih emisij je nakup nameskega serverja nesprejemljiv.

trenutno testiram infrantov readynas nv+, ki je za soho okolje ultimativen z velikim minusom. omejen je na nas funkcionalnost. ftp sicer omogoca kaj vec pa ne. sicer pa izreden tudi po referencah in testih.

naslednja stopnja je v iste dimenzije readynasa spraviti hud mini-itx board z mobilnim core2duo procesorjem in 4x hot-swap diskovno polje.

za vse sem ze nasel komponente in tudi cene :tepen:.

skratka, postavit domeno in namenskis streznik, da bo mbp deloval se bolje! na juris!

ozi_SLO.png

Link to comment
Lahko diskutirate kolikor hocete. Dokler ne boste dejansko imeli Maca, si ne boste mogli predstavljati koliko je mac sistem boljsi od windowsa.

Bolj se nebi mogu strinjat.

. Takisto je Mac Pro veljal za cenejsega od enako mocnega Dellovega monstruma.

Jap. Gledam primerjave cen in vidim da so DELL laptopi z isto komfiguracijo še dražji.

Link to comment
Lahko diskutirate kolikor hocete. Dokler ne boste dejansko imeli Maca, si ne boste mogli predstavljati koliko je mac sistem boljsi od windowsa.

Eno vprašanje: A je dejansko pogoj da imaš Maca, da res veš da je boljši od Windowsa?

To vprašanje se mi namreš poraja, ker imam OS Leopard 10.5.1 inštaliran na navadnem intelovem dvojedrniku in po mojem mnenju pač ni boljši sistem niti od windowsa niti od linuxa. A se mi to zdi dejansko zato, ker nimam Maca, tiste lične škatljice in ga nisem dvakrat preplačal? Namreč trdiš da moraš imeti Maca... sam ga pa res nimam... in si potemtakem ne morem predstavljati kakšen sistem je to... Oh well..

hotz-tshirt-thumb.jpg
Link to comment

Za vse tiste, ki pravijo, da ima Mac prednost v grafičnem oblikovanju pred PC-ji. To več ni res, saj Adobe po novem svoje programe kot prvo naredi za Windows, šele po tistem za Mac platformo.

Pravtako so večina programov, ki so nekoč bila ekskluzivno na voljo samo za Maca, sedaj na voljo tudi za Windows okolje. Samo da naštejem upravljalnike fontov: Extensis Suitcase, Insider Software-ov FontAgent Pro, Font Doctor.

Nakar imamo nekoč večni biser vsakega Mac uporabnika: programček PopChar, ki je že cca. 3 leta na voljo tudi za Windows in celo skoraj bolj uporaben kot v Mac okolju.

Pyrus - v stroki zelo cenjeno podjetje, pred dvemi leti je vzel pod svoje okrilje nekdanji No.1 program za urejanje/editiranje fontov: Fontographer (sicer pa je ta za zdaj že zgodovina). Fontlab, Typetool, TransType itn. večina teh programov je na voljo za obe platformi.

Mac ima predvsem eno prednost: do določenih nastavitev prideš hitreje/lažje kot v konkurenčnih sistemov. Sam sistem je zamišljen za končne uporabnike, da bo čim enostavnejši.

Zakaj se v Sloveniji ni bolj razširil?

Predvsem zaradi prodajne politike Appla, čudnih uvoznikov in prodajalcev ter predvsem zaradi pomanjkanja slovenskih prevodov, predvsem pa zaradi neobstoječih programov za MacOS od podjetij kot so Autodesk, Corel (čeprav je le ta imel svoje izdelke, vključno s CorelDRAW GS 11 na voljo za prve verzije MacOS desetke) itn.

Aja, še ena bistvena zadeva: večina folka pride lažje do piratskih kopij za PC okolje kot za Mac (čeprav tudi slednje ni nič težje). Tudi piratstvo je eden od argumentov v prid razširjenosti PC-jev (saj lahko sosedovega mulca prosiš, da ti namesti najnovejši Adobe Premiere, ne da?)

Igre? Hja, tudi ogromen argument za večino, zakaj ne nabaviti Maca.

Crysis ti ne bo tekel na spodobni ločljivosti na osemjedrnem Mac Proju z 16 (ali celo 32) GB RAM-a na ATIjevi oldschool Radeonki, pa če se še pretegneš. In za večino mularije so igre kajpak edini argument za nabavo novega računala. Lahko se seveda zabavaš z BootCampom (oz. Fusion, ki ima neko 3D podporo), ampak na kakem GeForcu 7600 (prejšnja gen. iMacov) ali pa Radeon HD2600 v novih Macih ne moreš kaj dosti pričakovat pri poganjanju najnovejših iger.

Za večino mulčadi pa so razne klasične Macovske igre od npr. Ambrosia Software nezanimive, ker niso ta velike uspešnice. Žal se je svet precej spremenil in to slika nam diktira potrošniška družba.

Mac je pač zaprta strojna platforma, zato pa lahko garantirajo tolikšno stabilnost sistema, saj ne moreš enga Maca upariti z najnovejšo kitajsko TV kartico ker jo enostavno ne bo prepoznal.

Zadnja točka pa je predvsem cena.

Kako razložiš ateku, fizičnemu delavcu in mamici, ki dela v tekstilni industriji (zdaj bom eno grdo besedo napisal: oba sta analogca), zakaj je iMac dražji od 350 evrskega računalnika v recimo Merkator Tehniki, Merkurju, Big bangu, Hoferju in kaj-jaz-vem-še-kje, pa še monitor dobijo zraven za vse skupaj cca. 400-450 max. 500 EUR-ov?

Sicer pa tudi otroci drugo ne poznajo kot Windows. Koliko osnovnih šol v Sloveniji poznate, ki imajo Macintoshe v računalniški učilnici?

Za raznovrstno programje za Maca priporočam obisk Versiontracker.com in Macupdate.com strani, Apple.com, Puremac.com in seveda v primeru raznih vprašanj še slovenski jabolčni forum Jabuk.si (ps: lepo se obnašajte tam, ker sem v podobnem statusu, kot ga ima ke_kit tukaj) :)

Link to comment

Vprašanje za vse ljubitelje Maca:

Očitno jaz noob, ki priznam, si še nikol nisem lastil maca... nečesa nevem...

Kakšna je dejanska razlika med Originalnim Macom, ki je dizajnersko fancy šmancy in DRAG in mojo staro kišto bež barve (malo nadgrajeno), ki laufa dual boot OS X in Win XP?

Razumem da je razlika v designu... Vendar le tega pri računalnikih nisem nikoli občudoval...

Razumem tudi, da je razlika v ceni...

Jaz pa sprašujem o razlikah v softwaru in hardwaru...

Na moji kištici dela ves hardware in software ki je gor (seveda ne v obeh OSjih). Poleg tega podpira ves software od winsov in maca, ki si ga zaželim.

Na drugi strani je originalen mac pravo nasprotje tega... Software? Macintosh software! Hardware? Apple hardware! Wtf? :eye:

Na kratko: Kaj mi nudi originalni Mac (tisti applov) več, kot x86, ki ima dual boot win XP in OS X (in še 10 distribucij linuxa če je treba)... Smatramo, da sta računalnika podobnih konfiguracij..

hotz-tshirt-thumb.jpg
Link to comment
Lahko diskutirate kolikor hocete. Dokler ne boste dejansko imeli Maca, si ne boste mogli predstavljati koliko je mac sistem boljsi od windowsa.

Eno vprašanje: A je dejansko pogoj da imaš Maca, da res veš da je boljši od Windowsa?

To vprašanje se mi namreš poraja, ker imam OS Leopard 10.5.1 inštaliran na navadnem intelovem dvojedrniku in po mojem mnenju pač ni boljši sistem niti od windowsa niti od linuxa. A se mi to zdi dejansko zato, ker nimam Maca, tiste lične škatljice in ga nisem dvakrat preplačal? Namreč trdiš da moraš imeti Maca... sam ga pa res nimam... in si potemtakem ne morem predstavljati kakšen sistem je to... Oh well..

V bistvu ja. Tudi sam sem imel in najprej Hackintosha. Kljub temu, da je ob malo srece s hardwareom sistem povsem uporaben, to vseeno ni to. Finta maca je to, da ne rabis tako rekoc nic stelat in driverje iskat.

Ce ti pac ni povseci si si sam kriv. Raje ne reci, da ti nikoli ne bo, marsikaj se namrec tekom zivljenja spremeni. Morda gre tudi za en smisel za estetiko in eleganco, ki ga pac nima vsak clovek.

Menim pa da Windows tega nivoja uporabnosti in elegance ne more dosect, ker mora pokriti nebroj razlicnega hardwarea.

Sam izgled mac racunalnikov mi je sicer resnicno vsec, vendar me je do nakupa veliko bolj pripeljala funkcionalnost, enostavnost in eleganca samega uporabniskega sistema. Ze samo to, da te ne rabis biti pozoren na viruse je zlata vredno.

Za nameček pa se mi za konzolase zdijo Maci kot pisani na kozo. Sploh ce recemo, da je najvecji minus macov ravno manjko iger. Te namrec igramo na konzolah.

Windows je tako potreben le se kot platforma za nekaj kvalitetnih hardcore iger in verjetno kaksne posebne programe, ki so pac spisani le zanj. Slednje lahko izvajas tudi na macu pod okriljem razlicnega virtualizacijskega softwarea, za ostalo je tu bootcamp.

Ne vem pa zakaj ste eni proti necemu samo zato, ker dosti stane. To je nonsens, sploh ker je to tudi dobro. Dajte se raje piz*it na proizvajalce telefonov, ki na svoj super nesposoben model nalepijo razne dragulje.

Link to comment

V bistvu je dejstvo, da imata vsak svoje prednosti in slabosti. Operacijska sistema definitivno.

Dejstvo je da sta to različna sistema, ki ponujata različne reči. Subjektivno je govorit, da je en boljši. Software je stvar preferenc in potreb.

Meni osebno se Mac ne dopade predvsem zato ker me ne zanima prov zlo kar ponuja... Sem Adobe-ovec :) Je pa lahko vsekakor za nekoga najboljše možno.

Nerodno sem se izrazil z vprašanjem "A je dejansko pogoj da imaš Maca, da res veš da je boljši od Windowsa?"

Bolj sem mislil če je Mac boljši kot Hackintoch (oziroma navaden x86 z OS X). Torej če je kakšna dejanska prednost v hardwaru. Moje osebne izkušnje so, da OS X dela super na mašini, ki ma dual boot z win xp.

hotz-tshirt-thumb.jpg
Link to comment
Na kratko: Kaj mi nudi originalni Mac (tisti applov) več, kot x86, ki ima dual boot win XP in OS X (in še 10 distribucij linuxa če je treba)... Smatramo, da sta računalnika podobnih konfiguracij..

V redu, dajmo nekaj takoj na začetku razčistiti: MacOS in Linux ne smeš primerjat. Zakaj? Zaradi jedra? Ne. MacOS X ima UNIX jedro, Linux pa pač Linux jedro, v nekem smislu sta si v sorodstvu, ampak bistveno pa je programje: za Linux praktično ni komercialnega desktop programja.

Tako, da Linux izpade iz primerjalne igre. MacOS lahko primerjaš zgolj z Windows OS.

Originalni Mac ti razen estetske oblike, nadpovprečno uporabnega in poenostavljenega sistema za končne uporabnike ne nudi ničesar več kot nudi konkurenca. Sploh če gledaš strojno opremo. Ampak, bistvo je operacijski sistem in ne strojna oprema. Vendar pa je pri Macu že od vsega začetka zelo važna celota: harmonija sistema in strojne zasnove.

Seveda lahko sedaj napišem, da tudi proizvajalci kot so Dell, HP itn. pretestirajo svoje izdelke z Windows sistemom, zato pa so (vsaj nekoč) vedno rekli, da je že vnaprej sestavljen brand PC dosti-dosti stabilnejši kot je bil garažno sestavljen PC. Garažna firma ne uživa v luksuzu, da bi ti pretestirala vse vrste kombinacij dobavljive strojne opreme. Brand PC-ji, torej tisti, ki imajo neko znamko, pa imajo v ponudbi vnaprej definirane konfiguracije, pri katerih lahko spremeniš recimo CPU, dodaš RAM, trdi disk, morda zamenjaš grafično in izbereš kak drug monitor iz ponudbe.

Prav tako ponudbo pa ima tudi Apple.

Zadeve so vnaprej sestavljene, ko kupuješ neko konfiguracijo, lahko izbereš (primer Mac Pro) le 4 vrste procesorjev (2 x dvojedrni Xeon 2.0, 2.66, 3.0 GHz ali pa 2 x štirijedrni Xeon). Seveda se lahko naredi nešteto konfiguracij RAM-ov, zamenjaš (ali pa dodaš več komadov) GeForce 7300 GT z Radeonko 1900 ali z nVidio Quadrotom, dodaš ali zamenjaš disk itn. vendar v osnovi ostane recept isti. Torej preizkušen. Vse te vrste konfiguracij so namreč preizkušeni z operacijskim sistemom MacOS X.

Ne moreš pa recimo naročiti konfiguracijo, v katerem bi zahteval, da ti matično iz iMaca prestavijo v ohišje Mac Proja. Enostavno (predvsem iz fizičnih razlogov) to ne gre. Ali pa da ti v Mac Pro ohišje stavijo kakšno drugo PC matično. Apple prodaja končne izdelke, pretestirane, tako kot recimo Gorenje, Indesit, AEG, Whirpool itn. pralne stroje, hladilnike itn.

Večna primerjava z avtomobilsko industrijo (in verjamem, da gre to že marsikomu v nos), ampak tudi tukaj lahko kupuješ le vnaprej določene modele. Seveda lahko prosiš drugačen avtoradio, felne itn. vendar le tisto(e), katero(e) imajo v programu.

Ampak vse zgoraj napisano (predvsem v zvezi z brand PC-ji) je veljalo v preteklosti. Namreč, vse se proizvaja masovno, zadeve se izdelujejo v istih azijskih tovarnah podjetij ASUS, Flextroniks (ti imajo tovarne tudi na Madžarskem, Slovaškem in v Romuniji v EU, pravtako pa npr. v Južni in Srednji Ameriki, npr. Mehiki), Foxconn itn.

Kar enostavno pomeni, da se tudi brand PC-ji (HP, Lenovo/IBM, Fujitsu-Siemens, Packard-Bell, Gateway ipd.) kvarijo in to dosti bolj ter hitreje kot v preteklosti. Apple seveda ni nobena izjema.

Torej, kaj je sploh razlika med doma sestavljenim PC računalnikom na katerega namestim hacked verzijo MacOS X sistema (seveda pod pogojem, če imam srečo, Intelov čipset z integrirano grafo, CPU z vsaj SSE3 ukazi ter predvsem dosti odvečnega, prostega časa) in računalnikom Macintosh, ki ga lahko kupiš le vnaprej sestavljenega?

Občutek ("feeling) med delom. Ne zanima me, kakšne barve so okna, ali ima transparenco ali ne. Važno je, da tisto kar želiš narediti, narediš/dosežeš na čimbolj enostaven in kolikor je le možnost najhitrejši način.

Predvsem pa, da veš, da deluje tako kot je treba. Ker je bilo stestirano. Če Mac ne deluje, če se resetira, je verjetno kriv RAM. Ali pa matična. Morda se pregreva grafična. Vendar vse to je le strojna napaka, ki se lahko enostavno odpravi.

Pri doma sestavljenih mliničkih pa - sploh če kupuješ sumljivo robo - pa enostavno nikoli ne veš, ali se ti ne bo ubogi Windows (zaradi šlampasto napisanega gonilnika brez WHQL certifikata s strani Microsofta) obesil oz. če ti dotični gonilnik noname izdelovalca ne bo zafural sistem do konca.

Vendar ni nič drugače pri brand PC-jih. Poznam primer, ko so morali pri enem podjetju 27 namiznim računalnikom tipa HP (čisto novim, starim manj kot en teden po izdobavi) zamenjati matične zaradi strojne napake.

Če komponente kupuješ in sestavljaš sam, pa imaš seveda garancijo na posamezne komponente in če se kolikor toliko poznaš na strojno opremo ne boš fulal dobro in stabilno konfiguracijo.

Predvsem pa so v zadnjih letih nekoč posmehovane firme odrasle (ASUS, Gigabyte, Club3D, ABIT, ECS itn. in povozile nekoč slavne proizvajalce elektronike in dali veliko brco raznim brand PC proizvajalcem. Dandanes se skoraj vsi računalniki (da, tudi Apple-ovi) sestavljajo v eni od zgoraj naštetih tovarn, velike znamke samo dodajo svoje ime in priložijo list z garancijo (podporo).

Ko sem še sam posedoval Maca, sem vedno kupil srednji oz. spodnji model, večinoma pa model, ki je bil ti. EOL (proti koncu razvojnega cikla).

Tako sem računalnik kupoval vedno po izredno ugodni ceni, nakar sem ga sam nadgradil s PC deli (disk, RAM, celo grafično sem si povečini sam flashal...). Sploh pa po tistem, ko več ni bilo garancije.

Ampak Mac je zaprta platforma. Recimo PPC procesorji so bili hudo dragi. Za nadgradnjo svoje stare G4-ke iz 466 MHz s Sonnetovo PPC G4 kartico na 1400 MHz sem plačal malo bogastvo (beri: cca. 500 EUR). Za ta denar bi že takrat dobil kompletni PC, ki bi tega Mac (Vsaj v strojnem smislu) povozil po celi črti. Pa vendar. Računalnik je deloval stabilno 7 let.

Zakaj je deloval? Ker nanj nisem nameščal vse vrste bedarij in seveda vedno najnovejše programje. Ne... nameščeni so bili le tisti programi, ki so bili optimizirani za to vrsto računalnikov. Ta G4-ki nikoli ni videla MacOS X-ko. Ves čas sem poganjal MacOS 9-ko.

Tudi Windows mašine bi bile stabilne, če le uporabniki ne bi nameščali vsakovrstnega sranja tipa preizkusnih programov, demo iger itn. si ogledovali pr0n strani brez prave zaščite itn.

Spet primerjava z avtomobilsko industrijo... zakaj ne greš s svojim BMW-jem na njivo, kjer je vse polno lukenj, kar blagodejno vpliva na amortizerje? Ali pa zakaj ne naložiš na svojega cliota 3 tone prtljage?

Saj isto se dogaja z računalniki. Ljudje nalagajo vse zahtevnejšo programsko opremo na mlinčke, katerim le ti niso namenjeni. Simpl kot pasulj :lol:

Torej še enkrat odgovor na originalno vprašanje: vsak si izbere tisto, kar mu srce poželi, denarnica dopušča oz. potrebuje.

LP

Link to comment
  • 5 tednov kasneje...

Pridruži se debati

Objavi takoj, registriraj se kasneje. Vpiši se, če imaš račun in objavi s svojim računom.

Gost
Odgovori v debato...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembno obvestilo

Z uporabo spletišča se strinjaš s Pogoji uporabe.